Mida teha lahkunud lähedase asjadega? Mari-Ann Lumeste

juuni 27, 2023 0 Kommentaari

Mari-Ann Lumeste on Korrastuskunsti looja ja esimene sertifitseeritud KonMari® konsultant ja professionaalne organiseerija Eestis. Olles KonMari korrastusmeetodi abil oma elu muutnud aitab ta tänasel päeval koolitades ja korrastussessioone läbi viies teistelgi endale lihtsama ja parema elu luua.

***

Lähedase lahkudes on vaja hakkama saada oma emotsioonide ja leinaga, aga lahendada ka meeletul hulgal praktilisi küsimusi. Tagatipuks on midagi vaja ette võtta ka lähedasest maha jäänud maise varaga.

Me kõik tuleme leinaga toime erinevalt. Samamoodi on meil kõigil erinev suhe ka asjadega – kes tunneb turvatunnet paljude asjade omamisest, kes aga kergustunnet vähema omamisest. Nii tegeleme me kõik erinevalt ka lahkunu asjadega. Õigeid ega valesid vastuseid ei ole.

 Jagan mõningaid mõtteid, mis lihtsustavad lahkunud lähedase asjadega tegelemist:

  1. Anna endale aega. Enne kui hakkad lahkunud lähedase asjadega tegelema, anna endale piisavalt aega leina ja emotsioonidega tegelemiseks. Ära tunne survet asju kiiresti sorteerida või ära anda. Väldi kiirustamist, vastasel juhul võid hiljem tehtud otsuseid kahetseda. Kui tunned, et vajad pausi, võta see endale. Iga inimene leinab ning protsessib asju erinevalt.
  1. Koos on kergem. Ära võta kõiki ülesandeid enda kanda. Kutsu lähedased või sõbrad appi. Rääkige asjadega toimetades toredaid lugusid lähedasest. Lisaks emotsionaalsele toele on koos lihtsam ka esemeid sorteerida ning otsustada, mida nendega edasi teha.
  1. Sorteeri esemed. Tegele ajadega kategooriate kaupa ja alusta ühest asjade kategooriast korraga. Nii on asju kõvasti lihtsam sorteerida. Saad ülevaate, kui palju ühesuguseid esemeid on ja saad hinnata igat eset õiges kontekstis. Nii on lihtsam otsustada, mida alles jätta ning millest loobuda.

Kui see on liiga keeruline, korrasta tubades kategooriate kaupa. Alusta väikestest sammudest – igast kategooriast saad omakorda teha nii palju alamkategooriaid kui vaja. 

Kategooriatest sorteeri asjad omakorda neljaks:

  • Endale jätmiseks
  • Ära andmiseks/annetamiseks
  • Müügiks
  • Ära viskamiseks
  1. Vali rõõm. Ära tunne survet asju alles hoida. Jäta endale alles ainult need asjad, mida on sul tõesti vaja, mis teevad sind rõõmsaks või kätkevad endas head mälestust lähedasest.

Ära hoia asju alles kohusetundest või süütundest. Lähedane on nüüd lahkunud ja sina pead keskenduma sellele, kuidas selles uues reaalsuses sinul kõige parem on. Ka see on okei, kui jätad esialgu rohkem asju alles ning loobud neist aegamööda.

Pea meeles, et ilusad mälestused on meie sees, mitte meie asjades. 

PS! Kui lähedane oli kollektsionäär ja keegi lähedastest seda kirge ei jaga, siis võib kogu annetada mõnele teisele kollektsionäärile või muuseumile. Nii saavad kogust rohkem inimesi rõõmu tunda!

Kui asjade kategoriseerimine, sorteerimine ja neist loobumine tekitab raskusi, loe rohkem jaapanist pärit KonMari korrastusmeetodi kohta.

  1. Konsulteeri spetsialistidega. Kui tunned, et tegu on siiski üle jõu käiva ülesandega, kutsu spetsialist appi. Kui jääd lahkunud lähedase ajadega toimetades hätta, siis ka Eestis on inimesi, kes sellises olukorras aitavad töö lihtsamaks teha või üldse sinu eest ära teha.
  1. Loe Rootslanna Margareta Magnusson kirjutatud raamatut ‘The Gentle Art of Swedish Death Cleaning’. Kuigi raamat võib pealkirja järgi tunduda pisut morbiidne ja raske lugemine, siis tegelikult on vastupidi – tegu on väga humoorika ja toreda lugemisega. Raamatust leiad nõuandeid selle kohta, kuidas oma elu jooksul kogunenud asju sorteerida ja organiseerida. Raamat keskendub rohkem küll sellele, kuidas me ise võiksime oma enda asjadega tegeleda, kuid see aitab meil lahti mõtestada ka seda, kuidas lahkunud lähedase asjadega tegeleda.

Lahkunud lähedase asjadega tegelemine võib olla keeruline ja valus protsess, kuid on samuti üks osa leinaprotsessist ja tervenemisest. Anna endale aega ning ära karda abi paluda. Elu läheb edasi, kuid mälestus lähedasest ja armastus lähedase vastu jäävad. Pea meeles, et ilusad mälestused on meie sees, mitte meie asjades.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga